Správna starostlivosť o dubový nábytok

Čaro dubového nábytku je v jeho individuálnom charaktere – aj v jeho prirodzených nedokonalostiach. Každý kus dreva je pre svoju kresbu jedinečný. Aby si zachoval svoj šmrnc, dubový nábytok si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Ak sa oň budete starať správne, kvalitný nábytok z dubového dreva vydrží celé generácie. 

 

Základné princípy starostlivosti o dubový nábytok: 

  • vyhnite sa čisteniu bežnými domácimi čistiacimi prostriedkami, 
  • používajte špeciálne prostriedky na drevo, 
  • prach utierajte mäkkou handrou, 
  • používajte podložky pod horúce nádoby, 
  • po rozliatí nápoja miesto osušte, 
  • nábytok nikdy neťahajte za nohy cez miestnosť, 
  • raz za sezónu stolu doprajte voskovanie alebo ošetrenie olejom.

 

Takmer polovicu hmotnosti čerstvo narezaného dreva tvorí voda, preto je dôležité zabezpečiť, aby ste kupovali dubový nábytok, ktorý bol dôkladne vysušený. Po dodaní nového nábytku je múdre pomôcť mu aklimatizovať sa u vás doma tak, že ho ošetríte olejovým alebo voskovým leštidlom (najlepšiu povrchovú úpravu poskytuje včelí vosk). 

 

Pri nanášaní nového vosku na váš dubový nábytok vám odporúčame vyskúšať vosk na spodnej strane alebo niekde, kde nie je na očiach, aby ste sa mohli rozhodnúť, či je výsledná úprava úprava podľa vášho vkusu.

 

Nábytok voskujte každé 3 mesiace

Vosk bude s láskou vyživovať drevo a vytvorí dlhotrvajúcu ochrannú pečať na udržanie správnej úrovne vlhkosti v dreve.

 

Voskovanie tiež chráni kresbu, pomáha drevu odolávať praskaniu (jemné praskliny na povrchu) a udržiava všetky povrchové úpravy na vašom dubovom nábytku v najlepšom možnom stave. Pri nanášaní vosku postupujte v rovnakom smere ako ide prirodzená kresba dreva. Nechajte 5 minút pôsobiť, potom vosk odstráňte leštením, opäť podľa smeru kresby duba.Šetrné čistenie dubového nábytku 

Čistiace prostriedky pre domácnosť pravdepodobne časom poškodia povrchovú úpravu vášho nábytku, preto ich nepoužívajte. Namiesto toho utrite povrchy čistou vlhkou mäkkou handričkou. 

 

Keďže dub je porézny, môže absorbovať tekutinu. Ak sa vám na nábytku niečo rozleje, čím skôr utrite rozliatu nečistotu. Víno alebo káva môžu na nábytku zanechať škvrny. V prípade výrazných škvŕn je najlepšie kontaktovať profesionálneho drevára, ktorý pomocou overených techník dostane váš nábytok späť do špičkového stavu.

 

Správne umiestnenie nábytku

Pri zvažovaní umiestnenia je najlepšie ponechať medzi stenou a zadnou časťou nábytku medzeru približne 25 mm; to umožní prúdenie vzduchu a udrží dub pri stabilnejšej teplote, čo pomôže predĺžiť jeho životnosť.

 

Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, aby ste predišli vyblednutiu. Dôležité je tiež nestavať nábytok pred radiátor, pretože neustála zmena tepla vysuší váš nábytok a môže spôsobiť otvorenie spojov nábytku. To platí aj pre miestnosti s klimatizačnými jednotkami. Určite nie je rozumné dávať von dubový nábytok, pokiaľ nie je špeciálne určený na vonkajšie použitie.

 

Opatrná manipulácia

Ak sa sťahujete, opatrne premiestnite dubový nábytok. Bez ohľadu na to, ako silný a robustný dubový nábytok vyzerá, vždy s ním manipulujte veľmi citlivo. 

Po stáročia je dub obľúbeným materiálom na výrobu nábytku vďaka svojej sile, odolnosti a kráse. Ak sa o svoj dubový nábytok budete starať správne, bude vám robiť radosť roky.